List otwarty w sprawie czytelnictwa
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”
Wisława Szymborska
DRODZY RODZICE!
W dobie smart fonów, laptopów, pięknych i kolorowych animacji telewizyjnych, długich i ciekawych bajek w Internecie statystyki pokazują, że poziom chęci sięgania po literaturę wśród dzieci i ich rodziców drastycznie spada. To rodzi za sobą wiele problemów w prawidłowym rozwoju poznawania świata przez dzieci oraz niszczy jakże cenne relacje.
Wspólną powinnością szkoły oraz Was Rodziców jest zapewnienie naszym wychowankom dobrej przyszłości i odpowiedniego wykształcenia. Chcemy zaapelować do Was o podjęcie czynnej inicjatywy w budowaniu chęci do czytania książek wśród Waszych dzieci. To właśnie rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu dobrych nawyków. Dzieci biorą przykład i odzwierciedlają zachowania rodziców, stąd też Wasza postawa, zachęta i działanie są nieocenione!
Dziecko, któremu rodzice czytają książki tworzy swój własny świat, samodzielnie kreuje i identyfikuje głównego bohatera, razem z nim przeżywa jego przygody.
Czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi, kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli niezbędnych do właściwego funkcjonowania społecznego, a co za tym idzie - lepszych relacji w domu rodzinnym. Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku, aby przeczytać książkę do końca, kształtuje więc postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.
W filmie czy grze komputerowej dziecko ma wszystko podane na tacy - nie musi mentalnie wysilać się, by zrozumieć przekaz. Są przesycone treścią, więc dziecko nie musi aktywnie angażować się w zrozumienie przekazu. Pozbawione prawdziwych emocji dzieła audiowizualne nie są w stanie tak aktywnie wpływać na rozwój psychofizyczny małego człowieka, jak potrafi to zrobić odpowiednio dobrana literatura.
Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom i zachowaniom dla umysłu i psychiki człowieka ze strony współczesnej cywilizacji.
Widzicie zatem Rodzice, ile owoców płynie z regularnego sięgania po książki. My jako szkoła w trosce o rozwój Państwa dzieci nieustannie pracujemy nad zachęceniem uczniów do czytania. Jedną z takich inicjatyw jest „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, który pozwala nam na wzbogacenie naszej biblioteki o kolejne pozycje najbardziej odpowiadające gustom młodych ludzi.
Zachęcamy was z całego serca